środa, 15 stycznia 2020

Literatura współczesna

Pojęcie literatury współczesnej jest dla przeciętnego czytelnika trochę mylne, ponieważ nie oznacza ono wcale, że autorzy zajmują się w swoich dziełach wyłącznie problemami współczesności. Powieści historyczne, opowieści futurystyczne, science fiction czy fantasy są tak samo częścią literatury współczesnej, jak dzieła krytyczno-społeczne, reportaże historyczne czy biografie. Literatura współczesna, pojmowana jako literatura naszych czasów, nie jest już tylko tym, co tworzą wielcy, znani, lubiani i popularni autorzy. Jest wręcz przeciwnie: w czasach gdy na rynku królują takie współczesne wynalazki jak: e-book, self-publishing, books on demand, print on demand oraz szerokie możliwości publikacji i sprzedaży książek w internecie np. za pośrednictwem Amazona, literatura stała się bardziej uniwersalna. Kto ma coś do powiedzenia (lub nie ma) może opublikować książkę. Wydanie np. e-booka nie jest wcale drogie, a popyt na publikacje elektroniczne jest bardzo duży i trudno jest go zaspokoić. Tym samym dzisiejsza literatura jest bardziej demokratyczna, niż była kiedykolwiek wcześniej w historii literatury.
Ale literatura współczesna to nie tylko literatura drukowana sensu stricto, to także performatywne formy literackie np. slamy poetyckie, czytanie publiczne oraz cyfrowe formy wypowiedzi np. wpisy na blogach, posty, tweety. Na targach książki w Lipsku można to wyraźnie zauważyć, na wielu scenach prezentują się pisarze i poeci, którzy czytając i prezentując multimedialnie swoje dzieła, przedstawiają swoje artystyczne wizje świata, opisy i oceny zarówno ważnych jak błahych wydarzeń. Bardzo dużą popularnością cieszą się aktualnie książki z gatunku fantasy, ale mnie to wcale nie dziwi, ponieważ w czasach gdy tak ogromna liczba ludzi cierpi z powodu depresji, stanów wypalenia zawodowego i innych psychicznych problemów, ucieczka do fantastycznych światów jest już nie tylko nieuniknioną, lecz także charakterystyczną dla tych czasów konsekwencją.
Literatura współczesna końca XX i początku XXI wieku kształtowana jest przez dramatyczne wydarzenia, drastyczne przełomy, ataki terrorystyczne, globalny kryzys finansowy czy w końcu przez rewolucję cyfrową, która wkrótce zmieni świat nie do poznania. W historii literatury nie było dotąd tak potężnego i wszechstronnego obrazu teraźniejszości, jaki prezentuje dzisiaj literatura współczesna. Wieloaspektowy i prowokacyjny, ale także nieco krzykliwy i histeryczny obraz współczesnego świata to także pewien literacki chaos, z którego po wielu latach literaturoznawcy z pewnością odfiltrują te wszystkie książki, które determinują współczesną literaturę i stanowią wiarygodny i niezafałszowany obraz dzisiejszego świata.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz