Programy radiowe


Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy, m.in. komentarz Grażyny Kamień-Söffker do listu marszałka Sejmu skierowanego do Polonii oraz jej krótka sonda wśród hanowerskich rodziców na temat dwujęzyczności, felieton Izabeli Nawrat o nauczaniu polskich dzieci żyjących w Niemczech języka ojczystego, felieton Katarzyny Piątkowskiej-Durki o trudach zakupów w Niemczech, felieton Waldemara Kostrzębskiego z okazji obchodzonego corocznie 21 marca Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz spotkanie Grażyny Kamień-Söffker z polskimi bezdomnymi w Hanowerze. Audycja została wyemitowana 3.03.2018.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy, m.in. rozmowa Grażyny Kamień-Söffker z aktywistami Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Pomocy POLDEH e.V. w Brunszwiku  oraz z Darią Adamczyk - szefową sztabu WOŚP w Hanowerze - o stanie przygotowań do finałowego grania orkiestry w styczniu 2018, felieton Waldemara Kostrzębskiego o emigracji, z okazji obchodzonego 18 grudnia Międzynarodowego Dnia Migrantów oraz przedświąteczny felieton Katarzyny Piątkowskiej-Durki. Audycja została wyemitowana 2.12.2017.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy. Specjalne wydanie listopadowej audycji poświęcone zostało Bolesławowi Leśmianowi, m.in. rozmowa Grażyny Kamień-Söffker z Magdaleną Telus o Roku Leśmianowskim oraz o jej nowym projekcie artystycznym, przygotowywanym wraz z bratem Jackiem Telusem, felieton Waldemara Kostrzębskiego o Bolesławie Leśmianie, przypominający sylwetkę tego genialnego, niepokornego i niezwykle lirycznego poety, felieton Izabeli Nawrat o znaczeniu poezji Bolesława Leśmiana w odpowiedzi na pytanie "dlaczego czytam Leśmiana?" oraz rozmowa w Saloniku Literackim o nowej książce Mariana Pilota "Niebotyki". Audycja została wyemitowana 4.11.2017.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy, m.in. felieton Katarzyny Piątkowskiej-Durki o przedurlopowym stresie, felieton Renaty Gröger-Kani o Julii z Brunszwiku, spotkanie Grażyny Kamień-Söffker z legnicką młodzieżą i rozmowa z Bernardem Gaidą o nauczaniu języka niemieckiego na Śląsku, przy okazji Zjazdu Ziomkostwa Ślązaków 2017 w Hanowerze, oraz felieton Waldemara Kostrzębskiego o znaczeniu poezji w życiu współczesnego człowieka, w kontekście transformacji wartości poezji dla społeczeństw i jej ważności w poszukiwaniu sensu istnienia przez pojedynczego człowieka oraz  zachęcenie słuchaczy do czytania poezji. Audycja została wyemitowana 1.07.2017.
Zamieszczony fragment cotygodniowej, pięciogodzinnej audycji słowno-muzycznej “Opolski Tygiel”, nadawanej na żywo na 101,2 MHz w Opolu, cyfrowo w DAB+ oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Opole w każdą sobotę od godziny 15.00 do 20.00, zawiera pełną rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim i Mirosławem Suligą, prowadzoną przez współautora programu Marka Sołtysiaka na antenie Radia Opole. Piosenka “Dzień dobry Opole, dzień dobry”, napisana specjalnie dla miasta Opole, z okazji 800-lecia tego miasta, stała się impulsem do interesującej rozmowy zarówno o twórczości muzycznej Mirka Suligi i jego grupy "Wędrowne Gitary", jak twórczości nie tylko poetyckiej Waldemara Kostrzębskiego, a także o wspólnej, kreatywnej działalności obu autorów, w kontekście artystycznej współpracy polsko-polonijnej. Nie zabrakło w tej audycji oczywiście także innych kompozycji Mirka Suligi do słów znanych i lubianych autorów tekstów. Audycja została wyemitowana 22.04.2017.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy. W programie audycji: spotkanie z Waldemarem Kostrzębskim-poetą z Xanten nad Renem i Mirosławem Suligą-liderem grupy "Wędrowne Gitary" z Polski, autorami piosenki “Dzień dobry Opole, dzień dobry”, napisanej z okazji jubileuszu 800-lecia tego miasta oraz prezentacja tej piosenki po raz pierwszy w polonijnym radiu, rozmowa w Saloniku Literackim o książce Grażyny Plebanek "Pani Furia", felieton Katarzyny Piątkowskiej-Durki pt. Marcowe koty, gościem specjalnym audycji jest 17 letnia skrzypaczka Marta Gadzina, niezwykle uzdolniona i wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach muzycznych artystka. W oprawie muzycznej opolskie piosenki Agnieszki Osieckiej oraz kompozycje Mirosława Suligi i Grażyny Bacewicz. Audycja została wyemitowana 4.03.2017.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy, m.in. wspomnienie Zbigniewa Kaczmarka o zmarłym niedawno wielkim, polskim twórcy filmowym Andrzeju Wajdzie oraz wpleciony w to wspomnienie gorzki i bolesny acz celny obraz aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, felieton Katarzyny Piątkowskiej-Durki o wielostronnych zaletach śpiewu, relacja Marcina Przybysza i Michała Kochańskiego ze spotkania młodych liderów polonijnych w Getyndze oraz "zaduszkowe" wiersze i krótkie opowiadanie "Listopadowa impresja" Waldemara Kostrzębskiego. Audycja została wyemitowana 5.11.2016.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera ważne i aktualne dla niemieckiej Polonii tematy, okraszone sześcioma piosenkami grupy "Wędrowne Gitary". Audycja została wyemitowana 1.10.2016.
Zamieszczony pełny zapis godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Gadu Gadu", prowadzonej przez jej autorkę Grażynę Kamień-Söffker, nadawanej w pierwszą sobotę miesiąca od 12.00 do 13.00 i powtarzaną w następujący po niej poniedziałek od 13.00 do 14.00, jako internetowy livestream na stronie Radia Flora w Hanowerze, zawiera opowieść Waldemara Kostrzębskiego o nim samym, o jego poetyckiej twórczości, okraszonej autorskimi recytacjami wierszy i piosenkami, do których napisał teksty. W drugiej części audycji rozmowa z Andrzejem Krzeszowskim, organizatorem koncertów muzycznych w Niemczech. Audycja została wyemitowana 3.09.2016.
Zamieszczony pełny zapis codziennej, godzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej "Polski Magazyn Radiowy", nadawanej od poniedziałku do piątku od godziny 22.00 do 23.00 na 96,3 MHz Berlin, na 103,3 MHz Nadrenia Północna-Wesfalia, na 96,7 MHz Brema i Dolna Saksonia oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Funkhaus Europa (WDR), zawiera m.in. rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim, prowadzoną przez dziennikarkę radiową Monikę Sędzierską na antenie Radia Funkhaus Europa (WDR) w Berlinie 10 lutego 2015 roku. W rozmowie poruszono okoliczności powstania oraz praktyczną realizację projektu bloga "Waldemar Kostrzębski - Poezja po godzinach", prezentującego multimedialnie twórczość poetycką autora a także wysiłki małżeństwa Haliny i Waldemara Kostrzębskich na rzecz krzewienia polskiej kultury i polskiego języka w Niemczech oraz nominację tego bloga w konkursie Blog Roku 2014.
Zamieszczony fragment cotygodniowej, dwugodzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej “Mischmasch”, nadawanej na żywo na 103,4 MHz w Darmstadt i okolicach oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Darmstadt w każdy piątek od godziny 19.00 do 21.00, zawiera pełną rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim, prowadzoną przez autorkę i prezenterkę programu Julitę Mischke (najpiękniejszy głos polonijnego radia w Niemczech) na antenie Radia Darmstadt 14 listopada 2014 roku. W rozmowie poruszono m.in. wizytę autora w Cieszynie oraz jego wrażenia, związane z podsumowaniem XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Złotą Wieżę Piastowską", kreatywność kadry nauczycielskiej ziemi cieszyńskiej oraz wysoki poziom poezji, autorów wywodzących się z tego środowiska. Nie zabrakło oczywiście wierszy, m.in. autorstwa czterech poetek, związanych mocno z Cieszynem, wybranych i czytanych przez samego autora.
Zamieszczony fragment cotygodniowej, dwugodzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej “Mischmasch”, nadawanej na żywo na 103,4 MHz w Darmstadt i okolicach oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Darmstadt w każdy piątek od godziny 19.00 do 21.00, zawiera pełną rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim, prowadzoną przez autorkę i prezenterkę programu Julitę Mischke na antenie Radia Darmstadt 16 maja 2014 roku. W rozmowie poruszono m.in. pomysł założenia autorskiego bloga "Waldemar Kostrzębski - Poezja po godzinach", praktyczną realizację tego pomysłu ze szczególnym uwzględnieniem postawionych sobie przez autora celów oraz kolejne plany artystyczne.
Zamieszczony fragment cotygodniowej, dwugodzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej “Mischmasch”, nadawanej na żywo na 103,4 MHz w Darmstadt i okolicach oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Darmstadt w każdy piątek od godziny 19.00 do 21.00, zawiera pełną rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim, prowadzoną przez autorkę i prezenterkę programu Julitę Mischke na antenie Radia Darmstadt 8 lutego 2013 roku. Rozmowa dotyczyła m.in. przygotowań do realizacji wieczoru artystycznego "Twórcze kontrasty", z bajkopisarką i autorką literatury fantastyczno-naukowej Jolantą Horodecką-Wieczorek w roli głównej.
Zamieszczony fragment cotygodniowej, dwugodzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej “Mischmasch”, nadawanej na żywo na 103,4 MHz w Darmstadt i okolicach oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Darmstadt w każdy piątek od godziny 19.00 do 21.00, zawiera pełną rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim oraz Grzegorzem Nurkowskim (zawodowy aktor zamieszkały na stałe w Niemczech) prowadzoną przez autorkę i prezenterkę programu Julitę Mischke na antenie Radia Darmstadt 16 września 2012 roku. Rozmowa dotyczyła m.in. wieczoru artystycznego "Kwadrans po wschodzie słońca", zrealizowanego w Gminie Polskiej Piast w Essen i dedykowanego Gminie za całokształt działalności na rzecz Polonii w Niemczech, połączonego z promocją czwartego tomiku poezji Waldemara Kostrzębskiego pod tym samym tytułem.
Zamieszczony fragment cotygodniowej, dwugodzinnej, polskiej audycji słowno-muzycznej “Mischmasch”, nadawanej na żywo na 103,4 MHz w Darmstadt i okolicach oraz jako internetowy livestream na stronie Radia Darmstadt w każdy piątek od godziny 19.00 do 21.00, zawiera pełną rozmowę z Waldemarem Kostrzębskim prowadzoną przez autorkę i prezenterkę programu Julitę Mischke na antenie Radia Darmstadt 10 lipca 2011 roku. Rozmowa zawiera m.in. krótką relację ze spotkania artystycznego ze sławnym pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim w roli głównej,  które odbyło się w Oberhausen w ramach corocznej akcji "Dzień czytania w Oberhausen" oraz zaproszenie do literackiego spotkania na antenie z Januszem Leonem Wiśniewskim i Waldemarem Kostrzębskim, w kolejnej audycji na żywo.
Zamieszczony pełny zapis audycji, pod nieprzypadkowym tytułem "Poetycka majówka, czyli wiosna, wiosna, wszystko co się wiosną może zdarzyć" zarejestrowanej na żywo w Radiu Aspekt, niezależnej rozgłośni internetowej w Düsseldorfie 26 maja 2011 roku. W audycji, którą przygotował i prowadził Piotr Sgraja (dziennikarz radiowy pełną gębą), wzięli udział: Barbara Weise, Bogdan Dmowski, Waldemar Kostrzębski i Grzegorz Nurkowski. Poetyckie spotkanie na antenie radiowej, pełne emocji i humoru, ciekawych pytań dociekliwego dziennikarza i szczerych odpowiedzi uczestników audycji, przebiegało w fantastycznej atmosferze od pierwszej do ostatniej sekundy. Nie zabrakło oczywiście recytacji wierszy i dobrej muzyki.
Zamieszczony pełny zapis audycji "Markowa niedziela", zarejestrowanej na żywo w Radiu Dla Ciebie (RDC) w Warszawie 17 października 2010 roku. Audycję słowno-muzyczną przygotował i prowadził Marek Gaszyński, który dzielił się ze słuchaczami swoimi przeżyciami z pobytu w Niemczech, gdzie przebywał trzy dni jako gość specjalny I Zlotu Fanów Czesława Niemena i juror w konkursie "Śpiewać Niemena". Zlot odbył się 16 października 2010 roku w w polskiej, literacko-artystycznej restauracji „Gdańska” w Oberhausen.
1 komentarz: