Kilka słów o autorzeWaldemar Kostrzębski

Urodził się w 1954 roku w Warszawie, od 1989 roku mieszka na stałe w Niemczech. Jest autorem pięciu tomików poetyckich: „Jesienne zakłopotanie” - 2009, „Codzienne sprawy” - 2010, „Zapach lata” - 2011, „Kwadrans po wschodzie słońca” - 2012 oraz „Metafory pomiędzy synapsami” - 2013. Jego wiersze ukazały się również w pierwszej antologii poetów emigracyjnych „Wierszobranie - Słowa wypuszczone na wolność” - 2010 oraz w innych publikacjach zbiorowych. Wielokrotnie publikował na łamach czasopism, m.in. w polskim tygodniku „Angora”, holenderskim kwartalniku polonijnym „Scena Polska”, niemieckim dwutygodniku polonijnym „Samo Życie”, niemieckim magazynie "Polregio", berlińskim kwartalniku "Magazyn Polonia", miesięczniku literackim "Poezja dzisiaj", jak również na polonijnych portalach internetowych "Polonia-Viva", "Stowarzyszenie Wspólnota Polska". Swoją twórczość prezentował także w licznych audycjach na żywo na antenie Radia Darmstadt, Radia Aspekt (Berlin), Radia Flora (Hanower), Radia Funkhaus Europa WDR (Kolonia) oraz Radia Opole.

W latach 2010 - 2014 wraz z żoną Haliną organizował dla niemieckiej Polonii, zamieszkałej głównie w Nadrenii Północnej-Westfalii, regularne wieczory literacko-artystyczne, na których prezentowana była szeroko pojęta twórczość poetów i muzyków polonijnych, na które zapraszani byli także pisarze i inni artyści zamieszkali w Polsce. Spotkaniom tym towarzyszyły wystawy malarstwa Polaków tworzących na emigracji.Nagrody i wyróżnienia literackie

Pierwsza Nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Moja Mała Polska” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie w ramach projektu „Krynica Poezji” w październiku 2011.

Wyróżnienie drukiem w pokonkursowej publikacji książkowej w I Ogólnopolskim i Międzynarodowym Konkursie Literackim „Wiersze na murach o Krakowie” zorganizowanego przez Fundację Poemat oraz Biuro Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Krakowa w sierpniu 2012.

Wyróżnienie drukiem w pokonkursowym tomiku poetyckim w XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec” w Katowicach w lutym 2014.

Nagroda Specjalna Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury oraz wyróżnienie drukiem w pokonkursowym tomiku poetyckim w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „XXIX Wiosna Poetycka” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie w kwietniu 2014.

Czwarta Nagroda w kategorii "Polonia" oraz wyróżnienie drukiem w pokonkursowym tomiku poetyckim w X Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim o "Złote Pióro" Prezydenta Miasta Mielca i "Srebrny Herb" Województwa Podkarpackiego, zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju w Rzeszowie oraz Redakcję Kwartalnika "Nadwisłocze" w czerwcu 2014.

Wyróżnienie drukiem w almanachu pokonkursowym w X Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Wawrzyn Sądecczyzny” zorganizowanego przez Grupę Literacką "Sądecczyzna", Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Sądecką Bibliotekę Publiczną im. J. Szujskiego w Nowym Sączu we wrześniu 2014.

Nagroda Prezesa Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Nagroda Specjalna im. Barbary Dziekańskiej za najlepszy wiersz w kategorii poezji miłosnej w XIV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Wieżę Piastowską” zorganizowanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ZG i ZOŚL, Zarząd Oddziału ZNP w Cieszynie i Grupę Literacką „Nawias” w październiku 2014.

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „XXX Wiosna Poetycka” zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie w kwietniu 2015.

Wyróżnienie drukiem w pokonkursowym tomiku poetyckim w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny German zorganizowanego przez Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów z Zielonej Góry w listopadzie 2015.


Waldemar Kostrzębski na portalu Pol-C@fe

Waldemar Kostrzębski na portalu Pepe-TV

1 komentarz:

  1. Łagodność, która cechuje Waldka jest jak rozkołysany liść o poranku.
    Z pozdrowieniami... Basia W.

    OdpowiedzUsuń