czwartek, 6 grudnia 2018

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Panuje powszechna opinia, szczególnie widoczna w polskich mediach, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – fundacja założona w 1993 roku -  polaryzuje polskie społeczeństwo. Moim zdaniem, nie ma nic bardziej mylnego. Badania opinii publicznej i liczne sondaże wykazują jednoznacznie, że ogromna większość Polaków, także tych rozsianych po całym świecie, bardzo pozytywnie ocenia całą działalność WOŚP i jej charyzmatycznego lidera Jurka Owsiaka. Skąd zatem bierze się ta negatywna opinia o polaryzacji społeczeństwa? Czy charytatywna działalność WOŚP i rekordowe zbiórki pieniędzy na sprzęt medyczny nie są dostatecznym dowodem na wielką popularność, poparcie społeczne, wymierne efekty działalności  i wielką wiarygodność WOŚP? Szukanie odpowiedzi na to pytanie nie jest proste. Głównymi przeciwnikami i krytykami WOŚP są siły prawicowe, które chcą zbić polityczny kapitał na swojej niewybrednej i często agresywnej krytyce WOŚP, oraz polski Kościół, który dostrzega w WOŚP wielkiego konkurenta dla swojej działalności charytatywnej. Powszechna opinia o polaryzacji społeczeństwa wynika z niezwykłej aktywności wszystkich przeciwników Jurka Owsiaka i jego fundacji: prawicowych polityków, dziennikarzy i publicystów oraz wielu księży katolickich. Nagonka na WOŚP jest także bardzo szeroko prowadzona na portalach społecznościowych, tam szczególnie krytyka Orkiestry Owsiaka przybiera często charakter, dla mnie niewytłumaczalnych i niezrozumiałych, obraźliwych wypowiedzi czy wręcz ataków nienawiści. Polskie społeczeństwo jest mocno spolaryzowane i podzielone, podziały te są głębokie, bardzo widoczne i odczuwalne, ale to nie WOŚP jest przyczyną tej polaryzacji. W żadnym wypadku tak nie jest. Sukcesy Orkiestry są bezsporne, rekordowe zbiórki pieniędzy świadczą o wielkim poparciu Polaków, ich gotowości do pomocy, spontaniczności w organizowaniu kolejnych finałów, chęci uczestnictwa w imprezach WOŚP oraz gotowości do zbiórek pieniędzy na charytatywne cele. Pozytywnym jest fakt, że, choć w mediach przetacza się ogromna fala krytyki działalności WOŚP, to Polacy nic sobie z tej krytyki nie robią i w dalszym ciągu są niezwykle aktywni jako wolontariusze WOŚP i wspaniałomyślni we wspomaganiu finansowym Orkiestry.

Od samego początku popieram wszelkie działania sztabów WOŚP w Niemczech. Sztabów jest już dziewięć: Berlin, Bonn, Darmstadt-Frankfurt, Gelsenkirchen, Hanower, Karlsruhe, Monachium, Norymberga i Oberhausen. Szczególną sympatią darzę poczynania hanowerskiego sztabu WOŚP, zawiązanego w 2017 roku z inicjatywy młodej, uroczej i pełnej pomysłów Darii Adamczyk, której udało się zarazić pomysłem i zebrać wokół siebie wielu zamieszkałych na stałe w Hanowerze i okolicach Polaków, otwartych na działalność charytatywną na rzecz polskich szpitali i chętnych do społecznej pracy. Hanowerski sztab WOŚP ma już za sobą pierwszy inaugurujący 26 Finał i ogromny finansowy sukces w wysokości 99.995 złotych i 24 groszy. Łącznie podczas tegorocznego 26 Finału WOŚP zebrano niesamowitą sumę 126.373.804 złotych i 34 groszy.

Sukces finansowy to efekt pracy bardzo wielu ludzi: organizatorów, wolontariuszy, darczyńców, sponsorów, artystów i uczestników Finałów, ale ja zaryzykuję stwierdzenie, że każda działalność charytatywna, choć jest efektem aktywności społecznej wielu, to jednak charyzmatyczny lider odgrywa szczególną rolę i jest magnesem, który przyciąga tłumy. Taki jest Jurek Owsiak i taka jest Daria Adamczyk oraz, mam nadzieję,  wszyscy inni szefowie sztabów WOŚP w Polsce (1567 sztabów krajowych) i na całym świecie (84 sztaby zagraniczne). Polacy mają wiele narodowych przywar ale, choć są bardzo nieufni także w kwestii zbiórek pieniędzy, to jednak zaufali Jurkowi Owsiakowi tak dalece, że pozwolili się porwać i zespolić swoje siły dla fantastycznej idei, która od ponad 26 lat łączy Polaków i przyczynia się do znacznej poprawy w wyposażeniu polskich szpitali w aparaturę medyczną. W styczniu 2019 odbędzie się kolejny 27 Finał WOŚP, zarówno w Polsce, jak w najdalszych zakątkach świata. Hanowerski sztab WOŚP zaprasza 5 stycznia do Hanoweru, gdzie w gościnnych progach Freizeitheim Döhren (An der Wollebahn 1, 30519 Hannover) zrealizowany zostanie kolejny Finał WOŚP. Dla zainteresowanych podaję link do konta sztabu na Facebook, gdzie można uzyskać wszelkie informacje Sztab WOŚP Hannover
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz