wtorek, 16 października 2018

Międzynarodowe Targi Książki. Frankfurt nad Menem, 10-14.10.2018

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem (niem. Frankfurter Buchmesse) to nie tylko największe i najważniejsze na świecie targi branży wydawniczej, to także wielkie wydarzenie towarzyskie i kulturalne. Już po raz 70-ty spotkali się we Frankfurcie wydawcy, pisarze, księgarze, bibliotekarze, dziennikarze oraz oczywiście entuzjaści książek. Pierwsze powojenne Targi Książki odbyły się we Frankfurcie w 1949 roku w bardzo skromnych warunkach w pomieszczeniach kościoła św. Pawła w centrum miasta, gdzie zaledwie 205 wydawców z całych Niemiec zaprezentowało swoje jeszcze bardzo skromne propozycje książkowe. Tegoroczne Targi Książki odbyły się we wspaniałych halach targowych i przyciągnęły ponad 7300 wydawców ze 100 krajów, którzy zaprezentowali około 400.000 tytułów. Targom towarzyszyły setki jeśli nie tysiące imprez a liczba odwiedzających targi przekroczyła 300.000 osób.  Polskie stoisko we Franfurcie prezentowało dorobek 48 polskich wydawców; stoisko prezentowało się bardzo dobrze, a śladów polskiego kryzysu czytelnictwa książek próżno było na tym stoisku szukać. Wiele polskich książek przyciągało uwagę odwiedzających ale ogólnie zainteresowanie polską książką było bardzo wybiórcze, powiedziałbym, że tylko znani i często tłumaczeni autorzy cieszyli się większym zainteresowaniem.

Czytelnictwo w Niemczech utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, ale ostatnimi laty przeżywa także pewien kryzys, chociaż może nie tak dramatyczny jak w Polsce. Liczba czytelników książek w Niemczech z roku na rok powoli się zmniejsza, szczególnie wśród grupy ludzi do lat 49 ale za to rośnie wśród czytelników starszych wiekiem. Prężnie rozwija się rynek książek dla dzieci i młodzieży oraz rynek wydawnictw elektronicznych.

Frankfurckie Targi Książki są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, interesujących i inspirujących spotkań z autorami i wydawcami, możliwością poznania nowych trendów i tematów w literaturze oraz dowodem na to, że książki, zarówno te drukowane na papierze, jak te w zapisie elektronicznym, cieszą się nadal zainteresowaniem ludzi, którzy chcą wiedzieć więcej o sobie i otaczającym ich świecie. Pomimo ogromnego zainteresowania, atmosfera wśród wystawców była wyraźnie przygaszona i wielu mówiło już otwarcie o kryzysie w branży książkowej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz