czwartek, 13 listopada 2014

XIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Złotą Wieżę Piastowską". Gala Finałowa. Cieszyn, 25.10.2014

W dniach 25 i 26 października 2014 roku, na zaproszenie Prezesa Odziału ZNP w Cieszynie Pani Jadwigi Lincer - głównego organizatora konkursu - gościłem wraz z małżonką Haliną w tym uroczym mieście aby wziąć udział w uroczystej gali, podsumowującej XIV Edycję Ogólnopolskiego Konkursu  Poetyckiego „O Złotą Wieżę Piastowską”. Gala odbyła się w Sali Secesyjnej cieszyńskiego Ratusza z udziałem włodarzy miasta, dyrektorów cieszyńskich szkół oraz zaproszonych gości. Nagrodę Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP oraz Nagrodę Specjalną im. Barbary Dziekańskiej za najlepszy wiersz w kategorii poezji miłosnej odebrałem z rąk samej Pani Prezes Jadwigi Rezler. W części artystycznej wystąpiła młodzież z cieszyńskich szkół średnich, która zaprezentowała niezwykły i wzruszający spektakl, w który wkomponowane zostały wszystkie nagrodzone wiersze. Występ przygotowała i reżyserowała nauczycielka jednego z cieszyńskich liceów Agata Ogórek. Kapela Młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej zaprezentowała cieszyńskie pieśni ludowe, które ku naszemu zdziwieniu doskonale znała i głośno śpiewała cała sala. Po gali odbyła się biesiada poetycka, której towarzyszyły rozmowy o poezji, recytacje wierszy oraz bardzo smaczna i obfita kolacja. Serdeczność, gościnność i nienarzucająca się opieka, szczególnie ze strony Jadwigi Lincer oraz jej sympatycznego i niezwykle komunikatywnego małżonka i wielkiego znawcy Cieszyna, Kazimierza Lincera, sprawiły nam dużo radości i wzruszeń. Dwa wspólne obiady z naszymi gospodarzami w najlepszej cieszyńskiej restauracji "Żak", mieszczącej się w Kamienicy Konczakowskich na głównym rynku, były pysznym dopełnieniem tej wizyty. Na wyróżnienie zasługują także dwie urocze poetki Jolanta Skóra i Beata Kalińska (pomysłodawczyni całego konkursu i członkini jury), które przygotowały sympatyczny spacer po Cieszynie oraz Leszek Tyrna, który poświęcił nam wiele godzin transportując z lotniska w Katowicach do Cieszyna i z powrotem. Przewodnicząca jury Pani Maria Ewa Aulich dała się poznać od strony prywatnej, wzbudzając nasze wielkie uznanie swoją wiedzą o poezji i zarażając doskonałym humorem. Także inni ludzie, nie podani tu z nazwiska, których mieliśmy przyjemność poznać i z nimi rozmawiać, wywarli na nas przesympatyczne wrażenie.


2 komentarze:

  1. Cieszę się,że jako organizatorzy konkursu dostaliśmy docenieni.Staramy się otoczyć opieką naszych laureatów,szczególnie,gdy przybywają z tak daleka,a jeszcze w dodatku są tacy mili i sympatyczni:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem, że skromność jest jedną z wielu zalet cieszyniaków ale podsumowanie tego konkursu wraz z galą i biesiadą zostały przygotowane z wielkim rozmachem i klasą. Wystawia to bardzo dobre świadectwo kadrze nauczycielskiej Cieszyna i okolic, której wpływy odczuwalne były na każdym kroku. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za gościnność i serdeczność.

    OdpowiedzUsuń